Finance

Finanční úřady, banky, peníze, burzy a tak..

Oddlužení

Od • Oct 11th, 2011 • Kategorie: Zprávy

Dumáte, kde vzít na zaplacení složenek, nájmů, elektřiny, školních obědů pro děti, nebo dokonce na nákup potravin? Věřte, že vše má řešení. Hlavně se po hlavě nevrhejte do dalších a dalších nevýhodných půjček či pochybných firem na oddlužení jako asterie aj…

Jak požádat o oddlužení?

Nejprve je potřeba zahájit tzv. insolveční řízení a na jeho základě se (případně) po splnění podmínek povolí oddlužení. Obojí má na starosti místně příslušný krajský soud, který o oddlužení žádáte. Návrh na zahájení řízení můžete podat na soud sam/-a nebo vám za poplatek pomůže právník či bezplatné poradny při finanční tísni. Na oddlužení je zralý ten, kdo nezvládá pokrýt finanční závazky. Je ale třeba spnit řadu podmínek. Pak vás čeká až pětiletý život v “chudých podmínkách” s příjmem ve výši životního minima. První půlrok se to dá ještě zvládnout, ale pak nastává opravdová finanční krize, kdy zvažujete, který ze dvou jogurtů koupit a zda raději nejít pěšky, nebo jet na kole místo cesty autobusem. Pokud to vydržíte a splatíte minimálně třicet procent svých dluhů, jste z toho za pět let venku.

Kdo je v nebezpečí?

Nejčastěji ten, kdo ztratí práci, příjde o trvalý příjem nebo je mu výplata podstatně snížená. Roli může hrát i dlouhodobá nemoc či rozvod.

Když splácet opravdu nemůžete…

Máte v podstatě tři možnosti. Přefinancovat dluh jiným dluhem (vytlouct klín klínem), nereagovat a nechat vše dojít do konce (upomínky, sankce, vymáhání pohledávky) anebo požádat o zahájení insolvenčního řízení se sebou samým. Jestli vám věřitel vyjde vstříc a bude se s vámi chtít dohodnout na nouzovém řešení je jen a jen na něm. Vy nesete všechna rizika, že vaší žádosti nevyhoví. Právo je na jeho straně.

Pozor na lichvu!

Půjčce s velmi vysokým úrokem se říká lichva. Většinou na ni lidé přistupují v tísni za nevýhodných podmínek. Představte si situaci, že vám onemocní dítě a jedinou záchranou je drahá operace, kterou nehradí pojištovna. Bez rozmyšlení si klidně půjčíte čtvrt milionu a za tři roky vrátíte půl milionu. A to je lichva.

Kam pro pomoc…

Nevíte kudy kam? Obraťte se na Poradnu při finanční tísni, o.p.s. Ta poskytuje bezplatné poradenství pro každého. Ochotně vám tu pomůžou i s tím, co se točí kolem exekucí nebo oddlužení. Více najdete na www.financnitisen.cz. Nebo se zeptejte v komentářích ke článku.

is
Email autora | Všechny příspěvky od

Zanechat komentář