Finance

Finanční úřady, banky, peníze, burzy a tak..

Investiční diamanty

Od • Jan 18th, 2012 • Kategorie: Zprávy

Diamanty jsou oblíbená komodita pro investory všech zkušeností pro začátečníky i ostřílené žraloky finančních trhů. Je to však natolik bezpečná investice, že lze slepě důvěřovat zažitému tvrzení o absolutní bezpečnosti?

Na tržní cenu komodit obecně má největší vliv bezesporu nálada velkých investorů, kteří buď kupují nebo prodávají. Vysoké oblibě diamantů jako druh investice patří “velké díky” marketingovému snažení společnosti De Beers, která kontroluje podstatnou část světového obchodu s diamanty (udává se až 60%). De Beers vytvořil z diamantů společenský a investiční fenomén.

Důsledně kontrolovaný trh, kdy se uvolňují diamanty postupně, cena se drží zkrátka a nedovolí se jít z cenou dolu. Pokud by se investoři,  masově rozhodli jít s diamanty na trh, ať již v důsledku krize či blíže nespecifikovaného důvodu, uměle udržovaný trh by se zákonitě zhroutil. Již dnes není problém investiční diamant výhodně koupit, ale výhodně prodat (to je to oč tu běží..) není žádná legrace.


Co je to vlastně investiční diamant?

Investiční diamanty jsou samostatné kameny určité kvality uchované v zatavené folii s mikrofilmem na kterém je kopie certifikátu. Certifikát obsahuje popis kamene (barva, velikost, čistota, kvalita brusu). Zcela rozhodují je zkratka 4C (z anglického cut, color, clarity, carat – česky bychom řekli: brus, barva, čistota, a hmotnost). Pro investiční diamanty se vždy používá pouze bílá barva, ostatní jsou vyhrazeny pro šperky, které za určitých podmínek lze využít jako investici také.


Cena diamantů
Cenu určuje několik faktorů jako je barva, velikost, kvalita brusu. Obchodníci s diamanty určují cenu podle tzv. “rapaport”, který se pravidelně aktualizuje

Aktuální ceny a informace z diamantové obchodní sítě Rapnet můžete po registraci získat na stránkách www.rapnet.com
vývoj ceny diamantů


Zhodnocení investičních diamantů
se udává v rozmezí zisku 1-4% za rok u váhy jednoho karátu, 3-5% u váhy 10 – 15 karátů.


Rizika investičních diamantů

spočívají pochopitelně v poklesu ceny, což se může stát v době hluboké a dlouhotrvající celosvětové krize.
Čistě teoretické riziko může taktéž spočívat ve vylepšení technologické výroby, kdy již dnes jsou vyráběny průmyslové diamanty pro obrábění a nemusí být daleko doba, kdy věda bude schopna sériově vyrobit (či klonovat, napodobit) jakýkoliv prvek na naší planetě včetně diamantů k nerozeznání od přírodního. Další riziko je v objevení nového dolu (či meteorit s prvky modifikace uhlíku na bázi diamantu jak se již v roce 2009 stalo), nad kterým nebude mít vliv žádná ze současných firem kontrolující trh, stávající firmy by nikdy nepustili na trh větší množství diamantů.

Vždy mějte na paměti, že není zas tak těžké výhodně pod cenou koupit, ale je problém diamant výhodně prodat.

is
Email autora | Všechny příspěvky od

Zanechat komentář